Različiti tipovi porodičnih firmi
November 21, 2017“Porodične firme – stub razvoja ekonomije” u Beču
December 26, 2017Četiri ključne stavke za dugoročnost i održavanje porodičnog biznisa
Iznenađujuće mali broj vlasnika porodičnih firmi odluči da posveti vrijeme strateškom planiranju budućnosti kada je u pitanju predavanje posla i prenos na sljedeću generaciju, a evo zašto biste na to trebali posebno obratiti pažnju…
Prije više od 110 godina, Fung Pak-liu, nastavnik jezika i Li To-ming, lokalni trgovac u čijem je vlasništvu bila porodična radnja sa porculanom odlučili su osnovati trgovačko preduzeće koje se bavilo izvozom porcelana, pirotehnike, svile i rukotvorina u Sjedinjene Američke Države. 1937. godine, Fungov sin je imao plan kako da transformiše malu firmu u kompaniju svjetskih razmjera. Da bi ispunio svoj san, Fung Hon-chu je odlučio otvoriti prvu radnju u Hong Kongu – finansijskom centru koji je nudio priliku da se približi potencijalnim globalnim kupcima.
Tri godine nakon smrti suosnivača, 1943.godine, Li je prodao svoje dionice Li&Fungu, nasljedniku druge generacije. Od tada, Fungova porodica je izgradila kompaniju i prerasla u vodeći svjetski lanac kompanija koje su se bavile snabdijevanjem takve vrste u Hong Kongu.
Za dugotrajne, uspjšne firme kao što je Li & Fung, uloga koju osnivači igraju je ključna za dugovječnost ne samo poslovanja već i porodice. Bez vizionara, njihova preduzeća i nasljednici mogu da padnu zbog nedostatka čvrstog vođenja. Ipak, mnogi vlasnici i menadžeri fokusiraju svoju pažnju na kratkoročne ciljeve umesto da razmišljaju dugoročno.
Na pitanje zašto, mnogi vlasnici i osnivači tvrde da nemaju dovoljno vremena ni za svakodnevne aktivnosti i obavljanje poslova a naročito ne da se bave stvarima koje tek trebaju da se dese. Stvarno stanje stvari je potpuno drugačije – mnogi menadžeri i vlasnici porodičnih firmi se ustvari plaše otvaranja teških pitanja do kojih može doći.
Istraživanja pokazuju da dva od pet vlasnika porodičnih firmi koji planiraju da se povuku iz posla u roku od dvije godine nemaju strateški razrađen plan za budućnost. Firme sa dugoročnim strateškim planovima su u mnogo boljem položaju da izdrže šokove do kojih može doći.
Dugoročno planiranje zahtijeva ulaganje, kako vremena tako i određenih vrsta resursa. Vlasnici porodičnih poslova i menadžeri moraju biti spremni da prije svega, odgiovore sebi na određena pitanja – kada je pravi trenutak za povlačenje i penzionisanje? Ko će preuzezi kompaniju? Da li postoji interesovanje mlađih i novih generacija da se nastave baviti tim poslom? Da li su u mogućnosti da nastave ili je će se firma prodati prije njene predaje na novu generaciju?
Ne postoje univerzalni odgovori na ova pitanja budući da se svaki porodični posao razlikuje i priča je za sebe ali u nastavku teksta vam donosimo četiri ključne stavke koje se odnose na svaki porodični posao ali se različito interpretiraju.
- Korištenje porodične imovine
Pokušajte iskoristiti posebne, opipljive i nematerijalne izvore i vrijednosti porodice a koje se kroz posao generacijski njeguju. Tipični primeri su vrijednosti na kojima se bazira kompanija, mreža poznanstava i različiti kontaktki ili ime i reputacija porodice vlasnika firme.
Hoshi Ryokan je hotel koji se nalazi u malom selu pet sati vožnje automobilom iz Tokija. Osnovan je 718. godine i upravljan od strane porodice Hoshi 46 generacija i to ga čini najstarijim porodičnim hotelom na svijetu. Porodične i poslovne vrijednosti porodice Hoshi su prepoznati i brendirani da se u Tokiju to ime smatra simbolom sreće i uspjeha.
- Savladavanje prepreka
Većina porodičnih poslova i firmi koje vode detaljnu evidenciju o preprekama sa kojima se susreću dolaze do zaključka da one mogu biti i unutrašnje i vanjske prirode te da znatno mogu da utiču na kako posao, tako i porodicu. Prepreke na putu treba naučiti zaobilaziti i učiti na greškama da bi se kasnije problemi što lakše zaobilazili. Dobar primjer za to je porodica Wendel koja je uspjela prevazići i vanjske udare na posao uvođenjem novih, dramatičnih režima u proces poslovanja.
Porodični posao porodice Wendel traje još od 1704. godine, kada se Jean Martin Wendel priključio lancu kovanicu koja bi postala jedna od najvećih čeličnih kompanija u Evropi. Ali francuska revolucija iz 1789. godine, franko-nemački rat iz 1870. i dva svjetska rata, svi su predstavljali blokade za porodicu Wendel i njihovo preduzeće. Čak i kada su bili sprečeni da koriste svoje čelične mlinove u ratnim vremenima, uspevali su da ponovo pokrenu porodični biznis čim su obnovljene granice. Ironično je bilo u miru kada je čelična imovina konačno odvojena od porodice – njihova mlinova su nacionalizovana bez nadoknade 1978. godine. Odlučila da preživi, porodica od 300 članova odlučila je da nastavi putovanje bez čeličnih mlinova. Pokrenuli su otvaranje investicione kompanije sa javnim tržištem koja je u 2015. godini prijavila godišnje prihode od skoro 8 milijardi evra. Njihova sposobnost da prevaziđu čak i najteže barijere jasno se isplatila.
Nisu sve blokade na putu institucionalne; mogu nastati i od moćnih tržišnih snaga. Razmislite šta se desilo sa porodicom Fung 1970-ih godina, kada je promjena u proizvodnji jeftinih proizvoda stavila svoj izvozni posao na liniju. Treća generacija, William i Victor Fung, sinovi Fung Hon-chu, naglo su se vratili sa svojih studija u Sjedinjenim Američkim Državama kako bi se počelibaviti porodičnim poslom a koji je prerastao u globalni lanac. Ostatak je istorija. Danas Li & Fung zapošljava preko 22.000 ljudi širom svijeta, ima preko 250 ureda na 40 tržišta i povezuje 15.000 dobavljača sa 8.000 kupaca kroz svoje izvore usluga.
- Planiranje sukcesije
Planiranje sukcesije sastoji se od četiri izazova:
- Razumijevanje kulture nasljednosti: usklađivanje modela sukcesije sa kulturnim i institucionalnim okruženjem firme, porodice i zemlje.
- Prenos porodičnih imovina: obezbjediti da se imovina prenese na generacije efikasno i transparentno.
- Priprema sljedeće generacije: postavljanje ciljeva i ciljeva visokog obrazovanja i menadžmenta izvan porodične firme.
- Planiranje u predviđenom roku: uzimanje 20 godina za planiranje sukcesije je norma, a ne izuzetak.
- Nastavak inovacija
Uspješne porodične firme se ponovo pronalaze u svakoj generaciji. Razmislite o proizvođaču oružja Beretta, čije porodično poslovanje traje još od 1526. godine kada je osnivač Bartolomeo Beretta isporučio 185 vatrenih buradi u Venecijansku Republiku. Već vijekovima njegova osnovna djelatnost je proizvodnja lakog vatrenog oružja posvećenog sportu, lovu i pucanju, vojnom sektoru i policiji. Inovativnost je apsolutno neophodna u svakom poslu. Da li će današnji policajci razmišljati o upotrebi pištolja iste moći i tačnosti kao što je Beretta napravila prije skoro 500 godina? Ne ako žele da ostanu živi ali ono što je porodica Beretta uradila tad je bila istorijska prekretnica.